Таг : маски

Вести

Директорот на кинескиот центар за превенција на болести: Вашата најголема грешка е што не носите маски

Влатко Зорба
Кинеските научници не беа особено достапни за странските медиуми на почетокот на епидемијата од коронавирус (КОВИД-19) во таа земја. Многумина беа презафатени од нивните обиди...
Компании и пазар

Ralph Lauren ќе произведува медицински маски и наметки, донира и 10 милиони долари

Влатко Зорба
Модната куќа Ralph Lauren ќе започне со изработка на медицински маски и наметки, со што ја дава својата поддршка за борбата против коронавирусот. Корпоративната фондација...
ЕУ

Цвета криминал во ЕУ: Зголемена продажба на лажни маски и лекови

Влатко Зорба
Стапката на криминал за време на пандемијата на коронавирус е зголемена во Европската унија, а криминалците и бандите брзо се организираат, предупредува Европол. Има пораст...
Забава МАГАЗИН

Кајли Џенер донира 1 милион долари за заштитна опрема за докторите

Ријалити ѕвездата Кајли Џенер од својата популарна линија за козметика заработи милјарда долари. Од тоа богатство дел ќе донира за здравствените работници кои ги лекуваат...
ЕКОНОМИЈА

Се укинуваат царините за медицинските помагала и потрошниот медицински материјал

Владата на вчерашната седница донесе одлука за укинување на увозната давачка – царинска стапка за одредени стоки – потрошен медицински материјал (согласно Задолжението од Петтиот...
Компании и пазар

Заштитни маски и ракавици за посетителите на бензинските станици со брендот ОКТА во Скопје

Влатко Зорба
Сите посетители на бензинските станици со брендот ОКТА во Карпош 3, Аеродром, Ново Лисиче, Автокоманда, на автопатот Скопје – Тетово (после првата наплатна рампа) и...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Олеснително е што пациентите ги откриваме во рана фаза

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес конференција посочи дека олеснителна околност е што пациентите со коронавирус досега се откриваат во рана фаза. „Пациентите...
МАКЕДОНИЈА

Во моментов се тестираат 35 лица за коронавирусот

Три од новите случаи позитивни на коронавирусот се од Дебар, кои биле дел од поширокиот скрининг. Во скопје има едно лице ко е е новозаболено,...
МАКЕДОНИЈА

Неколку фирми се понудиле да изработат маски за Министерството за здравство

Неколку фирми се понудиле на Министерството за здравство за да изработат маски од соодветн материјал, рече министерот за здравство, Венко Филипче. „Заседаваше и главниот кризен...