Таг : лица

МАКЕДОНИЈА

Меѓународен ден на знаковниот јазик: Знаковниот јазик не е доволно застапен во земјава

Берта Китинска
Знаковниот јазик не е доволно застапен во нашата земја, на глувите лица им е потребна помош за да напишат Си-Ви или да напишат барање до...
МАКЕДОНИЈА

Казнети над 400 лица за неносење маски

Берта Китинска
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 492 прекршоци....
МАКЕДОНИЈА

Радовишкиот Домот за стари лица ставен во карантин

Комисијата за заразни болести претпладне донела одлука Домот за стари лица во Радовиш да се стави во карантин, информираше за МИА државниот секретар во Министерството...
МАКЕДОНИЈА

Втор ден гласање на предвремените парламентарни избори

Втор ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Гласаат болните, немоќните, хронично болните, затворениците, лицата во домашен притвор, во старските домови и шестмина внатрешно раселени...
МАКЕДОНИЈА

Во Кичево гласаа 32 заразени со КОВИД-19 и лица во самоизолација, тројца во Македонски Брод

Во Општинската изборна комисија Кичево за гласање на парламентарните избори се пријавиле 35 болни од Ковид-19 и лица во самоизолација, во општина Македонски Брод три...
МАКЕДОНИЈА

Филипче ќе побара да се казнуваат пациентите кои ги кријат контактите

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција порача дека ќе инсистира да се казнуваат  пациентите кои ги кријат контактите и даваат лажни податоци. -Првиот...
МАКЕДОНИЈА

ДЗС ја продолжува потрагата по исчезнатото лице на Пелистер

Тимот на Дирекцијата за заштита и спасување за спасување од планина, од рано изутринава ја продолжи потрагата по лицето на планината Пелистер, кое се води...
МАКЕДОНИЈА

Ромалитико бара од Владата, неевидентирани лица да добијат документи за да можат да ги користат мерките

Берта Китинска
Согласно член 7, ст. 1 од законот за неевидентираните лица во матична книга на родени, лицата треба да поднесат барања за упис во рокот од...
МАКЕДОНИЈА

Лицата со попреченост стануваат уште поранливи во услови на тековната состојба со ширење на коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Лицата со попреченост стануваат уште поранливи во услови на тековната состојба предизивикана од ширење на коронавирусот, сметаат одговорните од здружението „Инклузива“. Во овој период на...
МАКЕДОНИЈА

Не се најдени поголеми групи луѓе при проверка на изнајмени вили и куќи во приградски населби

Не е затекната поголема група на луѓе во проверките на вили во Нерези, Сопиште, Соње и други наслеби, откако МВР по свои информации дека луѓе...