Таг : донации

СВЕТ

По првата тв-дебата, Бајден собра рекордни 3,8 милиони долари донации

Stefanija Kuzmanovska
Кампањата на кандидатот на демократите за претседател на САД, Џо Бајден собра рекордни 3,8 милиони долари за само еден час, јавија американски медиуми. Тоа се...
Вести

Бајден собрал над 300 милиони долари донации во август

Влатко Зорба
Демократскиот кандидат за претседател на САД, Џо Бајден, во август собрал повеќе од 300 милиони долари донации, пишува „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на два извори....
ЕУ

Втората донаторска конференција на Фон дер Лејен собра повеќе од 6 милијарди евра

Влатко Зорба
Втората меѓународна донаторска конференција за коронавирус, свикана од претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, собра 6,15 милијарди евра од Европската унија, САД и...
МАКЕДОНИЈА

Се зголемува бројот на македонски функционери ќе земат минималната плата, а останатиот дел ќе го донираат

Берта Китинска
По  вчерашната одлука на Уставен суд за привремено запирање на извршувањето на поединечни акти или дејствија кои се однесуваа на намалување на платите на судиите,...
Компании и пазар

Колку донирале најбогатите луѓе во светот за борба против KОВИД-19?

Влатко Зорба
Некои од најбогатите луѓе во светот, имено технолошки милијардери, донираа и големи суми пари, пренесува Business Insider. Во борбата против KОВИД-19 беа вклучени Фејсбук, Амазон,...
МАКЕДОНИЈА

Донациите во солидарниот фонд „КОВИД-19“ се ослободуваат од ДДВ

Влатко Зорба
Владата на денешната 41-ва седница донесе уредба со законска сила со која се ослободуваат од данокот на додадена вредност донациите во солидарниот фонд за справување...
МАКЕДОНИЈА

Од донации на домашни фирми собрани 800 илјади евра на наменската сметка на Министерство за здравство

Влатко Зорба
Со донации на домашните компаниии на наменската сметка на Министерството за здравство се собрани 800.000 евра. – Една од првите што излезе пресрет е Алкалоид,...
МАКЕДОНИЈА

Отворени посебни сметки за донации, може да се донираат пари, но и опрема

Влатко Зорба
Министерството за здравство преку соопштение им се заблагодарува на сите кои досега со донаци во парични средства и добра дадоа поддршка во напорите на институциите...
Политика

Македонски концепт ја започнува втората хуманитарна активност „Солидарноста на дело“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Македонски концепт ја започнува втората хуманитарна активност „Солидарноста на дело“, во рамки на која ќе се посетат повеќе најзагрозени семејства низ државава, кои буквално немаат...
Забава МАГАЗИН

Ријана донира пет милиони долари за борба против коронавирусот

Секојдневно се донираат пари и неопходни сретства за борба против коронавирусот. Модниот дизајнер Армани беше еден од првите кои донираа и тоа 1,25 милиони евра...