Стандард
БИЗЛАЈФ

Зошто Меси треба да плати 135 милиони евра данок повеќе во Шпанија?

„Ел Мундо“ пред само неколку дена објави детали од договорот на Лионел Меси со Барселона. Вреди 555 милиони евра, или 671 милиони долари за период од 4 години.

Даноците што Меси ќе ги плати во овој случај се толку високи што голем број фудбалски официјални лица во Шпанија изразија загриженост дека можеби ќе ги напуштат најголемите ѕвезди во Ла Лига.

Претседателот на Шпанскиот фудбалски сојуз Хавиер Тебас ја искористи можноста да се замери за високите даноци што Меси требаше да ги плати.

Тие изнесуваат 270 милиони евра или 326 милиони долари за целиот негов договор, што е скоро половина од неговата вредност.

Тебас објави дека доколку Меси потпишел сличен договор во Италија, тој би платил точно 135 милиони евра или 163 милиони долари данок, што е точно за 50% помалку отколку во Шпанија.

„На овој начин ќе изгубиме талентирани играчи кои ќе заминат во други земји. Лигата ќе изгуби играчи кои генерираат 1,37% од БДП на земјата, еднакво на околу 180 000 работни места.

ЕСПН потсетува дека Лионел Меси беше осуден на 21 месец затвор за проблеми со даночните власти. Сепак, според шпанскиот закон, ефективна казна помала од 2 години може да се одлежи во форма на условна казна.

По жалбата, оваа казна беше намалена на парична казна.

Други играчи, вклучувајќи ги Кристијано Роналдо и Нејмар, исто така имаа даночни проблеми пред извесно време. Роналдо го напушти Реал Мадрид во Јувентус, а Нејмар беше купен од Пари Сен Жермен од Барселона за рекордни 222 милиони евра.

Лионел Меси (33) има договор со Барселона до крајот на сезоната. Тој се натпреваруваше за Каталонците скоро две децении, а за тоа време тој помогна во освојувањето на повеќе од 30 трофеи.

На крајот на сезоната 2020/21, тој ќе може да замине како слободен агент.

Поврзани вести

Вработените доцна сфаќаат дека се жртви на мобинг: Како да ги препознаете знаците на вознемирување на работа?

Влатко Зорба

Понуда за македонските туристи: Тура до „Лидл“ во Врање

Влатко Зорба

Сплит и Белград меѓу топ 5 европски градови со најскапи недвижности во однос на приходите

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!