Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

PayPal го поддржа крипто стартапот Taxbit

PayPal Holdings Inc инвестира во стартап компанијата Taxbit.

Таа е со седиште во градот Солт Лејк Сити во Јута, што им помага на потрошувачите и деловните субјекти да пресметуваат данок, што се должи на криптовалутните холдинзи, објавија компаниите во четвртокот.

Taxbit ќе ја искористи инекцијата на готовина, чиј износ останува неоткриен, за да го зголеми тимот и да го прошири својот бизнис, изјави Остин Вудворд, извршен директор и основач на компанијата.

Taxbit, исто така, собра средства преку Coinbase Ventures, поделба за ризичен капитал на популарната берза на криптовалути и инвеститорот Winklevoss Capital, семејна канцеларија основана од технолошките претприемачи Тајлер и Камерон Винклевос (луѓето од кои Цукерберг ја украде идејата за Facebook).

PayPal, која кон крајот на минатата година им овозможи на потрошувачите да купуваат, продаваат и држат виртуелни монети, е една од многу добро етаблираните компании заинтересирани подлабоко за дигиталните валути во последните месеци, откако цената на Bitcoin скокна на рекордно високо ниво изминатиов период.

Основана во 2017 година од сметководители, даночни адвокати и софтверски инженери, Taxbit разви софтвер кој им овозможува на компаниите, како берзи за криптовалути, да издаваат формулари за данок на своите корисници и им овозможува на корисниците да пресметаат колку данок должат на нивните крипто-средства.

Додека BTC и другите виртуелни валути бсе привлечни за шпекулантите, тие се борат делумно да станат распространети форми на плаќање, бидејќи се третираат како имот за даночни цели во САД, со што секоја трансакција се оданочува.

Taxbit „може да им помогне на луѓето да ги оптимизираат своите даноци“, рече Вудвард.

Поврзани вести

Ethereum се тргува за над 800 американски долари

Влатко Зорба

Помалку познати криптовалути кои треба да се следат во 2021 година

Влатко Зорба

6 алткоини кои кријат голем потенцијал (ВИДЕО)

Влатко Зорба