Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Босна има своја криптовалута – почна со трговија на светско ниво

Криптовалутата на Босна и Херцеговина RuXCrypto (RXC) котира на берза лиценцирана од регулаторот на ЕУ – Whitebit и таму се тргува од вчера.

Станува збор за криптовалута која се „копа“ од 25 септември минатата година, а излегувањето на оваа европска берза е голем успех и потфат.

Сето ова благодарение на ентузијастите предводени од Неџад Смајиќ и порталот специјализиран за блокчеин технологиите – Crypto.ba.

„Се занимавам со криптовалути долго време, околу 10 години. Поминав долго време на светски берзи и форуми каде што можев да научам многу за технологијата за која не можете да научите насекаде. На форумот Bitcointalk, еден на најпознатите форуми, бев многу активен и имав квалитетна сметка затоа што многу придонесов за таа заедница“, рече Неџад Смајиќ Рукс, основач на заедницата Crypto.ba.

Имено, за време на пандемијата на коронавирус што го погоди целиот свет минатата година и ја потенцираше важноста на криптовалутите и преминот кон нови технологии, Crypto.ba ја лансираше споменатата криптовалута, создадена како community криптовалута и како начин за промовирање на криптовалути, особено кај младите луѓе.

Како што беше претходно најавено, RuXCrypto исто така ќе биде достапна на берзата BCX во Србија.

Поврзани вести

НА ЧЕКОР од широка употреба: Маск му даде „ВЕТАР ВО ГРБ“ на Биткоин

Влатко Зорба

Bitcoin и Ethereum китовите се подготвуваат за раст на пазарот

Влатко Зорба

Њујорк ќе биде следниот Bitcoin центар?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!