Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

По MasterCard, и Visa воведува криптовалути

Меѓународниот систем на плаќање Visa се движи кон овозможување на сопствениците на картички да купуваат и продаваат криптовалути. За почеток, ова ќе биде во земјите каде што не е во спротивност со локалното законодавство.

– Пазарот на криптовалути може грубо да се подели на два сегмента – соопштија од гигантот за плаќање.

Тие објаснија дека првиот сегмент вклучува фиат поддржани дигитални валути (традиционални валути, издадени од државата или меѓународната заедница, на пр. долар, евро, јен), вклучувајќи стабилни пари и дигитални валути на централната банка.

Вториот сегмент вклучува традиционални криптовалути, кои во суштина се средства и се користат како алатка за инвестирање.

– Нашата стратегија е да комуницираме со крипто-берзите со цел да им овозможиме на корисниците да ги купуваат овие валути користејќи ги своите Visa производи во земји каде што не е во спротивност со локалните закони, посочија од компанијата.

Што се однесува до првите типови на дигитални валути, Visa рече дека тие имаат иновативен потенцијал да се користат како средство за плаќање заедно со обичните пари.

Објавата на Visa следеше по истата одлука на ривалот Mastercard, која минатата недела објави дека ќе им овозможи на клиентите да плаќаат во одредени криптовалути на нејзината мрежа оваа година.

Поврзани вести

Биткоин изгуби 8.000 долари за 15 минути

Влатко Зорба

И eToro престанува да тргува со XRP

Влатко Зорба

Сејлор: Златото е мртво, ќе има масовна миграција кон Биткоин (видео)

Влатко Зорба