Стандард

Виза

КРИПТОВАЛУТИ

По MasterCard, и Visa воведува криптовалути

Влатко Зорба
Меѓународниот систем на плаќање Visa се движи кон овозможување на сопствениците на картички да купуваат и продаваат криптовалути. За почеток, ова ќе биде во земјите...
КРИПТОВАЛУТИ

Откажан договорот на VISA за Plaid

Влатко Зорба
VISA и финтек стартапот Plaid го ​​раскинаа договорот за спојување вреден 5,3 милијарди долари откако се соочија со правни тешкотии од Министерството за правда. Предложената...
ЕКОНОМИЈА

„Златната виза“ стана тренд кај милионерите: Црна Гора им нуди посебни услови

Берта Китинска
Море, блага клима, природа и луксузни јахти и вили … Што друго им е потребно на богатите? Токму тоа го наоѓаат во Црна Гора, која...