Таг : Либра

Компании и пазар

Проблеми за проектот Libra – PayPal си заминува

Влатко Зорба
PayPal Holding, сопственикот на истоимениот систем за дебитно плаќање, објави дека се повлекува од Libra Association, која стои зад напорите на Facebook да создаде глобална...
Компании и пазар

Visa и Mastercard се повлекуваат од Libra?

Влатко Зорба
Visa, Mastercard и други клучни финансиски партнери може да се премислат за нивната вмешаност во криптовалутата на Facebook – Libra, пренесува „Вол Стрит журнал“, повикувајќи...