СТАНДАРД life

МастерКард

ЕКОНОМИЈА

Презентирано решението за дигитална идентификација на граѓаните на С. Македонија

Влатко Зорба
Една година по потпишувањето на меморандумот за соработка со „Мастеркард”, денеска се одржа работна средба на којашто беше презентирано решението за дигитална идентификација на граѓаните...
КРИПТОВАЛУТИ

По објавата на Mastercard, Биткоин „тера“ кон 50.000 долари

Влатко Зорба
Криптовалутата биткоин вчера достигна ново највисоко ниво во историјата. Најпопуларната криптовалута ја надмина границата од 48.000 американски долари благодарение на издавачот на кредитни картички Mastercard,...
КРИПТОВАЛУТИ

Mastercard ќе дозволи плаќања во криптовалути

Влатко Зорба
Една од најголемите компании за кредитни картички, Mastercard, годинава ќе започне да им овозможува на клиентите да вршат плаќања во одредени криптовалути на својата мрежа,...
КОМПАНИИ

Последици од „Брегзит“: „Мастеркард“ ги зголемува за 5 пати таксите за Британците

Влатко Зорба
„Мастеркард“ соопшти дека на купувачите во Велика Британија, кои купуваат од ЕУ, сега ќе им наплаќа пет пати повеќе отколку пред „Брегзит“, според таканаречените „надоместоци...