СТАНДАРД life

Англија

БИЗЛАЈФ

Пандемијата „уби“ 2.000 пабови: Луѓето навикнаа да пијат дома?

Влатко Зорба
Илјадници британски пабови не ја преживеаја пандемијата, според угостителското здружение. На оние кои преживеаа ќе им биде потребна финансиска поддршка со години доколку се опорават....
БИЗЛАЈФ

Пожар проголта 80 исклучителни автомобили, сопственикот тешко ја поднел загубата

Влатко Зорба
Повеќе од 80 скапи спортски автомобили исчезнаа во пламенот во округот Чешир во северозападна Англија, во пожар во кој изгоре салата во која беа паркирани....
КОМПАНИИ

LIBOR заминува во историја, централните банки треба да се подготват

Влатко Зорба
Британскиот финансиски регулатор (FCA) потсети дека часовникот отчукува за Лодноската меѓубанкарска каматна стапка (LIBOR) на крајот на 2021 година и ги повика пазарите да го...
БИЗЛАЈФ

Англичаните градат „урбан аеродром“ за летачки автомобили (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Популарноста на летачките автомобили е во пораст, а големите компании како „Boeing“ и „Porsche“ сериозно размислуваат за развој на вакви возила. Сега во Англија официјално...
КОМПАНИИ

Големото британско патување за алкохол во Франција е при крај

Влатко Зорба
Повеќе од две децении, францускиот пристанишен град Кале уживаше во постојан прилив на Британци кои прават брзо сопирање на оваа станица со една цел: да...
БИЗЛАЈФ

Мајстор за попусти во јануари: За 129 евра купила облека за нејзината ќерка и за себе за цела година

Влатко Зорба
Сите сакаме добри попусти, но Каролин Смарт направи уметност од нив. 25-годишната мајка решила максимално да ги искористи попустите во јануари. За само 115 фунти...