СТАНДАРД life

рок

КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“ им дал рок на вработените до кога мора да ги известат дали биле вакцинирани

Stefanija Kuzmanovska
„Голдман Сакс“ бара од своите вработени да пријават дали биле вакцинирани против коронавирус до четврток напладне. Барањето, испратено до вработените со писмо, е последно во...
ЕКОНОМИЈА

Истекува рокот за одложено плаќање на ратите на кредитите

Влатко Зорба
Утре истекува рокот за одложено плаќање на ратите на кредитите на физичките лица кои ги дадоа банките на одредени категории граѓаните погодени од ковид-кризата. Ново...
ЕКОНОМИЈА

Рокот за поднесување на ДДВ продолжен до 29 јануари

Stefanija Kuzmanovska
Од УЈП ги известуваат даночните обврзници и сметководителите дека рокот за поднесување на образецот ДДВ-04 за даночниот период од 01.10.2020-31.12.2020 и 01.12.2020 -31.12.2020 се продолжува...
ЕКОНОМИЈА

Граѓаните брзаат да ги повлечат парите од државната помош

Берта Китинска
Лицата  кои добиле финансиска помош од четвртиот сет на мерки, а имаат блокирани сметки ќе можат да си ги подигнат парите доколку ги ажурираат податоците....
ЕКОНОМИЈА

Списокот за помош се уште се ажурира, рокот за трошење на средствата се пролонгира

Берта Китинска
На страницата kupuvamdomasno.gov.mk се уште се ажурираат листите со корисници на финансиска помош, но денеска од Влдаата информираа дека рокот за трошење на средствата се пролонгиран. Инфомираме...
ЕКОНОМИЈА

УЈП го продолжи рокот за пополнување на образец за ослободување од месечни аконтации за данок на добивка

Ангела Веселиновска
Рокот за поднесување на образецот ДД-ОМА/1 се продолжува до 14. овој месец, се со цел да се овозможи даночните обврзници да поднесат барања за ослободување...
КОМПАНИИ

Трамп: Нема да го продолжам рокот за продажба на ТикТок

msp-admin
Американскиот претседател Доналд Трамп денес изјави дека 15 септември останува крајниот рок до кога кинеската апликација за размена на кратки видео содржини ТикТок мора да...
ЕКОНОМИЈА

Дали е потребно ново одложување на кредитите?

Берта Китинска
На крајот од септември завршува одложувањето на плаќањето на рати за кредит. Дел од економистите не веруваат дека граѓаните се спремни и советуваат нови шест...
ЕКОНОМИЈА

Со уредба продолжен рокот во кој ќе се менуваат договорните услови на кредитите за 90 дена по вонредната состојба

Се продолжува рокот во кој банките и штедилниците можат да ги променат договорните услови на кредитните изложености на правните и физичките лица за 90 дена...
ТЕХНОЛОГИЈА

ФИТР: Продолжен рокот за аплицирање на јавниот повик за Технолошки развој

msp-admin
Поради голем интерес и на барање на домашните компании, рокот за аплицирање по редовна постапка за јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој е...