СТАНДАРД life

Сметки

ТЕХНОЛОГИЈА

Тинејџер во затвор за хакирање на Маск, Гејтс, Обама…

Влатко Зорба
Греам Иван Кларк, тинејџер обвинет дека стои зад ланската измама на Твитер, ја призна вината. Тој помина три години во малолетнички затвор затоа што, според...
ЕКОНОМИЈА

Граѓаните скенирале 67.272.456 фискални сметки, ќе им се вратат околу 382 милиони денари

Влатко Зорба
Управата за јавни приходи соопшти дека во текот на месец февруари 2021 година ќе се врши исплата на дел од ДДВ на граѓаните кои скенирале...
ЕКОНОМИЈА

Граѓаните брзаат да ги повлечат парите од државната помош

Берта Китинска
Лицата  кои добиле финансиска помош од четвртиот сет на мерки, а имаат блокирани сметки ќе можат да си ги подигнат парите доколку ги ажурираат податоците....
ЕКОНОМИЈА

Повторно се враќа можноста сметките да се платат во Пошта, овојпат со пониски провизии

Ангела Веселиновска
До крајот на годината се очекува Халкбанк, да потпише договор со Македонска Пошта, па оттаму граѓаните од 2021. година ќе можат да ги плаќаат сметките...
ЕКОНОМИЈА

Макрадули: Граѓаните од 1 март ќе можат своите сметки да ги плаќаат во „Пошта“

Берта Китинска
Граѓаните од 1 март ќе можат своите сметки да ги плаќаат на шалтерите во „Пошта“, а договорот со „Халкбанк“ се очекувам да биде потпишан до...
ЕКОНОМИЈА

РКЕ повикува да се достават приговори, aко сметките за струја ви се високи

Берта Китинска
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија ги известува потрошувачите дека можат да достават приговор до РКЕ доколку добиените сметките за...
ЕКОНОМИЈА

Остануваа исти сметките за парно греење во Скопје

Берта Китинска
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја информира јавноста дека донесе одлуки со кои вкупната цена на испорачаната топлинска енергија на трите компании на...
ЕКОНОМИЈА

КСС: Невработените да се ослободат од плаќање на сметките за струја и вода

Берта Китинска
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) бара сите невработени лица да се ослободат од плаќање на режиските трошоци за струја и вода. Во денешното соопштение, КСС...
ЕКОНОМИЈА

Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра

Берта Китинска
Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата за...
ЕКОНОМИЈА

РКЕ утре ќе ги одреди новите цени на струјата и парното греење

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) утре треба да ги донесе одлуките за цената на електричната енергија и за парното греење за скопјани што ќе важат...