СТАНДАРД life

хакер

ТЕХНОЛОГИЈА

Хакер објави податоци за 533 милиони корисници на Фејсбук, нема податоци за С.Македонија (ФОТО)

Влатко Зорба
Хакер на форум објавил лични податоци на дури 533 милиони корисници на Фејсбук од 107 земји. Меѓу објавените податоци се и телефонските броеви на корисниците,...
ТЕХНОЛОГИЈА

Тинејџер во затвор за хакирање на Маск, Гејтс, Обама…

Влатко Зорба
Греам Иван Кларк, тинејџер обвинет дека стои зад ланската измама на Твитер, ја призна вината. Тој помина три години во малолетнички затвор затоа што, според...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакер објави лозинки од 515,000 сервери, рутери и уреди со Интернет на нештата

msp-admin
Секој уред што го користиме и има пристап до Интернет може да стане безбедносен ризик. Ова е причината зошто е толку важно да ги сочуваме...