Таг : Вода

ЕКОНОМИЈА

ЈП Водовод и канализација постави апарат за плаќање на сметки

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје во соработка со ланецот на маркети Тинекс, денеска постави апарат за плаќање на сметки во СУПЕР ТИНЕКС 1...
Компании и пазар

Кои се најголеми потрошувачи на вода во земјава?

Влатко Зорба
Вкупното количество испорачана вода од јавен водовод во 2019 година било за 15,9% помалку во однос на претходната година, покажуваат податоците на Државниот завод за...
ЕКОНОМИЈА

Регулаторна комисија бара да ја определува и цената за водата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) во натамошниот период ќе побара да ја определува и конечната цена за вода на јавните комунални претпријатија,...
Здравје и Храна

7 причини зошто треба да пиете вода со лимон: од хидратација, подобро варење до чиста кожа

Stefanija Kuzmanovska
Повеќето луѓе го започнуваат денот со шолја топло кафе или чај. Но, би било многу поздраво да се пие чаша млака вода со лимон секое...
МАКЕДОНИЈА

Водата во Скопје безбедна за пиење покажува неделната анализа на ЈП Водовод и канализација

Берта Китинска
Сите 146 примероци за физичко-хемиска и 146 примероци за микробиолошка анализа на вода за пиење што ги зема Секторот за санитарна контрола во периодот од...
Хроника

Продавници, маркети и аптеки во општина Кисела Вода кои работат online за време на полицискиот час

Берта Китинска
За време на полицискиот час, на територија на Општина Кисела Вода, ќе работат неколку деловни субјекти кои се занимаваат со достава на храна и лекови,...
ЕКОНОМИЈА

ЈП Водовод и канализација: Без провизија, наплатата на фактурите да се врши по електронски пат

ЈП Водовод и канализација – Скопје, согласно новонастаната ситуација со корона вирусот во нашата земја како и препораките и забраните на владата и Министерството за...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Разликата меѓу сапун и антибактериски гел

Сапунот и антибактерискиот гел се наменети за различни околности. Иако е добро да имате гел при рака, додека патувате, ништо не е поефикасно како темелно...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Проверувајте ги фактите: Водата не може да го „измие“ коронавирусот од вашето тело

Во екот на потенцијалната пандемија, покрај проверените информации кои доаѓаат од СЗО, од центрите за јавно здравје и од Министерствата за здравство, на социјалните мрежи...