Таг : ден

Здравје и Храна

Во кое време од денот е најдобро да се пие витамин Д?

Stefanija Kuzmanovska
Додатоците на витаминот Д се клучни за вашето целокупно здравје во текот на зимските месеци, а научниците исто така тврдат дека додатоците на витамин сонце...
СВЕТ

„Годинава многу маси ќе имаат празно место“: Порака од Бајден за Денот на благодарноста

Stefanija Kuzmanovska
Новоизбраниот претседател на САД, Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил Бајден, во честитките за Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани...
СВЕТ

Денот на благодарноста: Милиони Американци патуваат и покрај предупредувањата

Stefanija Kuzmanovska
Милиони Американци отпатувале на семејни собири на Денот на благодарноста, и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа поради постојаното зголемување на бројот...
СВЕТ

Зошто петтиот и десеттиот ден се најважни за лицата кои имаат ковид-19?

Stefanija Kuzmanovska
Списокот на симптоми на ковид-19 е прилично долг, но луѓето кои имаат типични симптоми се разболуваат во првите неколку дена од почетокот на инфекцијата. Првичните...
ЕКОНОМИЈА

Недела ќе биде неработен ден, за кого ќе важи овој закон?

Берта Китинска
Недела да биде  неработен ден, оваа инцијатива по прелдог на ССМ беше приватена од страна на владата. Владата ја прифати иницијативата денот недела да биде...
СВЕТ

„Вашингтон пост“: Трамп кажува во просек повеќе од 50 лаги на ден

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот претседател Доналд Трамп кажува во просек повеќе од 50 лаги на ден. Ова е јасно од анализа на фактите направена од американскиот весник „Вашингтон...
Забава

Денеска бидете внимателни, можни се ненадејни и импулсивни реакции

Берта Китинска
Денеска бидете внимателни, среда иако е среќен ден можни се ненадејни и импулсивни реакции Среда е еден од попредизвикувачките денови од оваа недела затоа што...
ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

Недела ден за одмор: Дел од маркетите одлучија, овој ден да биде неработен

Берта Китинска
Иницијативата за неработна недела веќе подолго време е актуелна во регионот, меѓутоа бројот на компании во секторот трговија кои го променија своето работно време за...
МАКЕДОНИЈА

Заев по повод Меѓународниот ден на ненасилство: Со зборови и со дијалог секогаш се доаѓа до решение

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев по повод Меѓународниот ден на ненасилство повика да се спротиставиме на насилството и да ја раскажуваме нашата убава македонска приказна по која...