Стандард

Јапонија

ТЕХНОЛОГИЈА

Робот „лови“ купувачи кои се без маска во продавница (ВИДЕО)

msp-admin
Продавница во Јапонија вработи робот што ќе се осигури дека клиентите носат маски, откако земјата се подготвува за можен трет бран на вирусот. Robovie, развиен...
ТЕХНОЛОГИЈА

Јапонски стартап измисли паметна заштитна маска која преведува осум јазици

msp-admin
Јапонскиот стартап Donut Robotics измисли паметна маска среде пандемијата на коронавирус која помага и во комуникацијата и со социјалното дистанцирање. Паметната маска на C-Face може,...
КОМПАНИИ

Посреќни работници, поголема продуктивност: Мајкрософт тестираа четиридневна работна недела

msp-admin
Во своето седиште во Јапонија, компанијата Мајкрософт одреден период тестираше како би функционирала работата доколку се работи четири работни дена во неделата. Овој тест имал...