Таг : јазици

Технологија

Јапонски стартап измисли паметна заштитна маска која преведува осум јазици

Влатко Зорба
Јапонскиот стартап Donut Robotics измисли паметна маска среде пандемијата на коронавирус која помага и во комуникацијата и со социјалното дистанцирање. Паметната маска на C-Face може,...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Преименувањето на двете училишта во Чаир е незаконски спроведена постапка

Како незаконски спроведена постапка, која Централниот регистер треба да ја коригира веднаш, бидејќи не постои одлука на Советот на општина Чаир го оцени денеска лидерот...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Законот за јазици и поставување на двојазичните табли е јасен

Законот за јазици и поставување на двојазичните табли е јасен и е објавен во Службен весник, посочи денеска премиерот Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање,...
МАКЕДОНИЈА

Османи пред Венецијанската комисија го образложува владиниот став по препораките за Законот за јазиците

Ивана Рамаданова
Вицепремиерот Бујар Османи денеска на сесија пред Венецијанската комисија ќе го претстави ставот на Владата дека Законот за употреба на јазиците е автентична рефлексија на...