СТАНДАРД life

Робот

ТЕХНОЛОГИЈА

Кинески Unitree има морничаво реални роботи со четири нозе (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Кинеската компанија за роботика Unitree го претстави својот најнов робот, А1, на саемот за потрошувачи на електроника (CES) на почетокот на 2020 година. Сега Unitree...
ТЕХНОЛОГИЈА

Робот „лови“ купувачи кои се без маска во продавница (ВИДЕО)

msp-admin
Продавница во Јапонија вработи робот што ќе се осигури дека клиентите носат маски, откако земјата се подготвува за можен трет бран на вирусот. Robovie, развиен...
ТЕХНОЛОГИЈА

Како би реагирале доколку имате ноќна средба како оваа? (ВИДЕО)

msp-admin
На социјалните мрежи кружи видео од роботско куче наречено „Spot“ од „Бостон Дајнамикс“, кое очигледно самостојно лута по улиците на градот навечер. Некои корисници изразија...