Таг : Софија

Политика

ЕК: Скопје да го спроведе Договорот со Бугарија

Влатко Зорба
Портпаролот на Европската комисија (ЕК) ги повика властите во Република Северна Македонија да го спроведат Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, пренесе БГНЕС. „За...
Политика

Скопје и Софија да најдат компромисно решение, повика Пахор

Влатко Зорба
Северна Македонија и Бугарија да најдат компромисно решение доколку имаат некакви недоразбирања, но тоа да не го доведе во прашање одржувањето на меѓувладината конференција, истакна...
Политика

Берлин ја предупреди Софија: Не ја блокирајте С. Македонија!

Влатко Зорба
Не треба да се додаваат нови услови за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија, рече денеска во Брисел германскиот министер за европски прашања Михаел...
Регион

Демонстрантите се судрија со полицијата во Софија: Бугарите бараат оставка од Борисов

Stefanija Kuzmanovska
Најмалку 55 лица беа повредени во Софија во средата вечерта, кога политичките противници на бугарскиот премиер Бојко Борисов се судрија со полицијата откако доби одобрение...
ЕКОНОМИЈА

Првите чартери на релација Софија – Охрид во септември и октомври

Stefanija Kuzmanovska
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 13 до 15 февруари ќе ја презентира туристичката понуда на Северна Македонија заедно со дванаесет ко-егзибитори на...
Политика

Спасовски на Министерска конференција во Софија посветена на соработката во борбата против екстремизмот (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Меѓусебната соработка и партнерство денес, во овој актуелен момент е императив без кој е невозможно да се претендира на ефикасна национална безбeдност во поглед на...
Култура

Концерт на трио „Аура“ во Софија

Влатко Зорба
Во македонскиот Културно-информативен центар во Софија вечер од 18.30 часот концерт ќе одржи триото „Аура“ кое го сочинуваат флејтистот Страшо Темков, пијанистката Ана Гацева и...
СПОРТ Фудбал

Почина англиски навивач во Софија

Влатко Зорба
Еден англиски навивач во Софија починал, неофицијално од предозираност со дрога. Вечерва од 20.45 часот, репрезентациите на Бугарија и Англија играат меч од квалификациите за...