Таг : Изолација

МАГАЗИН

Се расправате со партнерот во изолација? Правилото од 5 минути може да ви ја спаси врската

Влатко Зорба
Колку и да сакате да поминувате време со партнерот, не е лесно некој да се ограничува во куќата, така што нервозата често избувнува во форма...
МАКЕДОНИЈА

Пировска: Вонредната состојба може да доведе до зголемен број случаи на семејно насилство

Берта Китинска
Ние укажавме дека не треба да се шири тоа видео (тепањето на девојче). Но луѓето во голем дел не знаат што значи двојната виктимизација. Многу...
Вести

Во САД заразени над 200.000 луѓе, 235 милиони луѓе се во изолација

Влатко Зорба
Америка стана првата земја што достигна 207.613 лица кои се заразени со коронавирус. Претседателот Доналд Трамп и порача на нацијата да се подготви за две...
МАКЕДОНИЈА

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Влатко Зорба
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информира дека лицата кои се во изолација ќе се следат преку мобилна апликација која во моментов се...
СВЕТ

Москва создаде апликација за да ги следи луѓето во изолација поради коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Московските власти во средата претставија апликација за паметни телефони преку која се следат движењата на луѓето на кои им е наметната изолација од коронавирус. Според...
Здравје и Храна

Намирници кои треба да ги избегнувате додека сте во изолација

Stefanija Kuzmanovska
Поради ширењето на новиот вид коронавирус во многу делови на светот, луѓето остануваат во своите домови. „Треба да имаме на ум дека здравата и урамнотежена...
Забава МАГАЗИН

Синот на Лепа Брена прослави роденден во изолација

Иако е во изолација, Лепа Брена подготви прослава во кругот на семејството. Нејзиниот син Виктор Живојиновиќ денеска наполни 22 години. На прославата се придружи и...
МАКЕДОНИЈА

Се разгледува можноста три села во струшко да бидат ставени во изолација

Влатко Зорба
Откако пет лица се заразени со коронавирусот во селата Татеши, Велешта и Лабуништа, општина Струга побара од Владата да се изолираат овие населени места. Заменик...
Забава МАГАЗИН

Кејт и Вилијам покажаа како работат за време на изолацијата

Принцот Вилијам, Кејт Мидлтон и нивните деца Џорџ, Шарлот и Луис се повлекоа во изолација во кралската резиденција во Кенсингтон откако беше прогласен карантин во...