Стандард

Банкрот

КОМПАНИИ

Рекорден број ресторани во Јапонија банкротираа за време на пандемијата

Влатко Зорба
Бројот на ресторани во Јапонија кои банкротираа минатата година е 715, што покажува големо влијание на пандемијата врз угостителството во оваа земја. Според податоците на...
КОМПАНИИ

Бизнисот во Германија: „Локдаунот“ на земјата ќе донесе бран од банкроти

Влатко Зорба
Одлуката на Германија да го продолжи „локдаунот“ поради коронавирусот, а особено затворањето на продавниците за време на велигденските празници, може да доведе до повеќе банкроти,...
КОМПАНИИ

Една од најстарите авиокомпании во Европа се соочува со банкрот

Влатко Зорба
Czech Airlines (CSA), националниот превозник на Чешка, се соочува со големи финансиски проблеми, а доверителите на авиокомпанијата имаат рок до мај да одлучат дали ќе...
КОМПАНИИ

Во Германија 25.000 компании се соочуваат со банкрот

Влатко Зорба
Многу компании во Германија се пред банкрот и преживуваат само благодарение на помошта на државата, а економските експерти проценуваат дека такви се 25.000 компании. Финансиската...
КОМПАНИИ

Повеќе од 1.000 компании банкротирале во Јапонија

Влатко Зорба
Во Јапонија, заради последиците од кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, повеќе од илјада компании банкротираа за една година, покажа истражувањето спроведено од компанијата „Teikoku...
КОМПАНИИ

Една третина од рестораните во Брисел пред банкрот

msp-admin
Една третина од 1.200 ресторани кои работат во Брисел би можеле да банкротираат до есен поради финансиски проблеми предизвикани од пандемијата, пренесува агенцијата Анадолија. “Многу...
КОМПАНИИ

Банкротираа 20% од рестораните во Бугарија

msp-admin
Околу половина од сите ресторани во Бугарија се отворени, додека околу 20% од нив банкротираа поради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус, изјави претседателот на...
КОМПАНИИ

Колку луѓе ќе банкротираат од пандемијата на корона вирусот?

msp-admin
Еден трилион долари е загубата што ја пребројуваат финансиските пазари оваа недела, а ова е само почеток, пишува Independent, цитиран од Бизнис Инфо Економските последици...
ЕКОНОМИЈА

Банкротираше најголемиот американски производител на млеко

Банкротираше најголемиот американски производител на млеко Дин Фудс. Компанијата постоела 94 години, но во последно време се борела на пазарот бидејќи Американците се помалку пијат...