СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Маска за лице на иднината

Загадениот воздух предизвикува смрт на околу 7 милиони луѓе секоја година.

Модната и здравствена индустрија работат заедно за да дојдат до решение.

Aō Air неодамна ја претстави својата верзија на маската за лице Atmōs.

Тоа е високо-технолошка маска која удобно обвива дел од лицето за да го прочисти воздухот што го дишеме.

Новиот производ беше лансиран за време на CES 2020.

Докажано е дека маската обезбедува 50 пати подобар квалитет на воздухот од вообичаените „роднини“ што се продаваат на пазарот.

Точно е дека сите маски помагаат да се спречи влегувањето на штетни честички на воздухот во човечките дишни патишта, но не сите се карактеризираат со тесно прикривање на устата и носот.

Маската Atmōs има посебен дизајн наречен PositivAir, што ја елиминира потребата за затворање на устата.

Наместо тоа, користи многу мали вентилатори. Тие создаваат област која е недопрена од валканиот воздух.

Системот дозволува да се исчистат 240 литри воздух во минута. Исто така, поддржува Bluetooth технологија која му овозможува на корисникот да ја следи својата респираторна активност.

Ова е важно бидејќи ова овозможува режимите на маската да се прилагодат за оптимално филтрирање на воздухот.

Atmōs е иновативен уред. Сега на модната писта може да се види како стилски додаток, надополнувајќи ги колекциите на истакнати модни куќи.

Производот чини 350 долари.

Поврзани вести

Новиот HUAWEI Y5p доаѓа со FullView дисплеј и дизајн во бои

msp-admin

Крај на една ера: Adobe Flash без поддршка од денес

Влатко Зорба

Како Facebook ја доближува виртуелната реалност до луѓето?

msp-admin