Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Redmi K40 може да се појави под брендот Poco

На крајот на неделата, Xiaomi ја претстави својата нова серија на паметни телефони Redmi K40 во Кина, а засега нема официјални податоци за неговото меѓународно деби. Сепак, можно e еден од телефоните да излезе од земјата со брендот Poco.

Доказ за тоа е појавата на моделот M2012K11AG во IMDA, и ова треба да биде стандардниот Redmi K40. Се чини дека тој ќе се појави со брендот Poco.

Најверојатно ќе го видиме под името Poco F3 или Poco F3 Pro.

Меѓу главните параметри на Redmi K40 е Super AMOLED екран со дијагонала од 6,67 инчи и фреквенција од 120 Hz. Тука е и батеријата со капацитет од 4520 mAh и технологија за брзо полнење на 33W.

Во јадрото на телефонот го наоѓаме чипсетот Snapdragon 870 во комбинација со 6/8 / 12 GB LPDDR5 RAM меморија и 128 / 256GB проширлива UFS 3.1 меморија. Главната камера се состои од 48-мегапикселен сензор Sony IMX582 со бленда од f / 1.79, 8MP со широкоаголен објектив со видно поле од 119 степени и 5MP телефото / макро леќа.

Поврзани вести

Facebook Messenger овозможува да разговарате со пријателите во виртуелна реалност

Влатко Зорба

Словенечка паметна куќа за птици привлече инвестиција од 4,2 милиони евра

Влатко Зорба

Корона апликацијата нема да ги чува Џи-Пи-Ес податоците

msp-admin