Стандард
КОМПАНИИ

Huawei: Нашиот автомобил ќе поминува повеќе од 1.000 км, далеку подобри сме од Tesla

Кинеската компанија Huawei планира да инвестира милијарда долари во развој на електрични автомобили и системи за автономно возење.

Технолошкиот гигант соработуваше со кинескиот производител на автомобили BAIC Group и неколку други домашни компании, со цел да работат заедно за развој на автономни автомобили.

Партнерите работат на производство на автомобил што ќе го носи логото на Huawei. Компанијата, со овој потег, има намера да им се придружи на другите технолошки гиганти, како што се Apple и Xiaomi, чии претставници неодамна најавија 10 милијарди долари инвестиции во развој на електрични автомобили и технологии за нив.

Кинеската автомобилска индустрија веќе произведува околу 30 милиони автомобили годишно, посочува Ерик Су од Huawei, додавајќи дека доколку не успее на странските пазари, во овој случај, компанијата ќе има доволно да влезе на кинескиот пазар, доколку тие може да заработат, во просек, 10.000 јуани (околу 1.300 евра) по автомобил, пренесува „South China Morning Post“.

Што се однесува до технологијата за автономно возење, Сју е убеден дека Huawei е веќе пред американската компанија Tesla, како и дека веќе може да им овозможи на електричните автомобили да возат самостојно 1.000 километри без помош на возач.

– Тоа е многу подобро од Tesla! Истакна Сју.

Санкциите наметнати на Huawei од администрацијата на Трамп во 2019 година ја доведоа кинеската компанија кон нов пресврт во бизнисот. Затоа неговиот основач Рен Женгфеи одлучи да преземе дополнителен пресврт кон нови активности како што се земјоделство, здравство и електрични автомобили.

Поврзани вести

Вредноста на компанијата скокна за 50 отсто, Џек Ма продаде акции и го намали уделот

msp-admin

Саемот во Хановер ги ангажираше Deutsche Telekom и Siemens за изградба на мега 5G кампус

Влатко Зорба

Кои се следните големи ризици според визионерите на Волстрит?

Влатко Зорба