Стандард
КОМПАНИИ

„Хјундаи“ повлекува дел од своето производство од САД

Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ донесе одлука да повлече дел од производството од САД и да го врати во земјата со цел да ја задржи работната сила во нејзините матични погони.

Во согласност со договорот меѓу раководството на јужнокорејскиот производител на автомобили и синдикатот на работниците, производството на околу 70.000 модели на автомобили „Соната“ и „Аванта“ ќе се премести од Алабама во САД за прв пат во градот Улсан во Јужна Кореја.

Како и да е, компанијата ќе префрли дел од производството на теренецот „Таксон“ од Улсан во Алабама, бидејќи фабриката во Улсан започна со производство на новиот теренец „Genesis GV70“ на крајот на минатата година, објави Танјуг.

Поврзани вести

СБ: Три фактори клучни за заздравување на економијата

msp-admin

Apple може драстично да го намали производството на iPhone 11 Pro

msp-admin

„Брегзит“ станува ноќна мора за товарните превозници

Влатко Зорба