Таг : Белгија

Вести

НЕМИРИ ВО БЕЛГИЈА: Демонстрантите бојат и палат статуи на кралот Леополд Втори

Влатко Зорба
Статуата на кралот Леополд Втори во Белгија, која беше обоена и запалена за време на протестите, инспирирани од смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, беше отстранета...
Вести

Борба со маска на белгиски министер стана хит: „Ушите ми се премногу големи“ (ВИДЕО)

Коен Генс, белгискиот вицепремиер и министер за правда, имал потешкотии да ја постави маската, а видеата од него на социјалните медиуми станаа хит. Поточно, Генс...
Вести

Зошто Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирус во светот?

Влатко Зорба
Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирус во светот, што според анализата на универзитетот „Џонс Хопкинс“ е 13,4 проценти, а една од причините е...
Фудбал

Белгијците прогласија шампион и го завршија шампионатот: УЕФА им се заканува со исфрлање од Европа

Влатко Зорба
Белгиската фудбалска федерација ќе мора да добие од УЕФА специјална дозвола за суспендирање на шампионатот со цел да се избегне протерување на клубовите од европските...
ЕУ СВЕТ

Ковид-19 ја однесе првата жртва во Белгија

Белгиските власти го потврдија првиот смртен случај од новиот коронавирус, ковид-19, во земјата. Станува збор за 90-годишен пациент хоспитализиран во Брисел. -И покрај сета медицинска...
СПОРТ Фудбал

Нов голем фудбалски скандал ја тресе Белгија, вмешан и поранешен тренер на Црвена звезда

Нов голем фудбалски скандал ја тресе Белгија. Во центарот се најдоа екс тренерот на Црвена звезда, Александар Јанковиќ и поранешниот спортски директор на Стандард, Оливие...
ЕУ СВЕТ

Во Белгија уапсен човек по напад врз две лица

Белгиската полиција уапси маж кој претходно нападнал две лица со нож, неколку часа откако се случи сличен инцидент во Лондон, каде полицијата уби вооружен напаѓач....
ЕУ СВЕТ

Цела година Белгија не може да постигне договор за владина коалиција

Елена Даскалова
Веќе една година Белгија е без федерална власт. Преговорите тапкаат во место, а не е исклучена ниту можноста да се одржат нови парламентарни избори. Иако...