СТАНДАРД life

Производство

КОМПАНИИ

Apple ќе инвестира 3,6 милијарди долари во производство на електрични автомобили со Kia

Влатко Зорба
Акциите на јужнокорејската Kia пораснаа во средата за 14,5 проценти, откако локалните медиуми објавија дека американскиот гигант Apple ќе инвестира 4 трилиони вони или 3,6...
КОМПАНИИ

Pfizer произведе повеќе од 70 милиони дози на вакцина против Ковид-19

Влатко Зорба
Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech произведоа повеќе од 70 милиони дози вакцина против Ковид-19 до крајот на 2020 година, објави во вторникот извршниот директор...
КОМПАНИИ

Кој може да го заземе местото на Кина како глобална фабрика?

Влатко Зорба
Преобразбата на Кина во светска производствена сила е извонредна. Во 2001 година, кога се приклучи на Светската трговска организација (СТО), земјата беше незначителен играч на...
КОМПАНИИ

Германската автомобилска индустрија планира да го намали производството

Влатко Зорба
Плановите за производство на германските индустријалци се прекроени, а индексот на нивните очекувања за следните месеци падна на 4,5 поени во декември од ноемвриското ниво...
КОМПАНИИ

TrendForce: Huawei ќе испадне од топ 6 на производители на смартфони

Влатко Зорба
По слабата година, глобалниот пазар на паметни телефони полека ќе започне да се опоравува во 2021 година, предвидува TrendForce. Но, Huawei нема да има корист...
КОМПАНИИ

Жито Лукс ќе инвестира во модернизирање на производството

msp-admin
Најголемиот производител на леб и брашно во државата Жито Лукс во процес е на имплементација на голема инвестиција односно модернизирање на производството што подразбира целосна...
КОМПАНИИ

Над 34 милијарди литри пиво произведени лани во ЕУ

msp-admin
Минатата година, над 34 милијарди литри пиво се произведени во Европската унија, покажуваат податоците на Eurostat. Според ова, производството е еквивалентно на околу 77 литри...
АНАЛИЗИ

Ќе ги принуди ли пандемијата американските компаниите да го вратат производството во Соединетите држави?

msp-admin
Администрацијата на Трамп тврди дека работните места во производството се враќаат во Соединетите држави, додека фактите го кажуваат спротивното. Според Foreign Policy, ниту една идеја...
КОМПАНИИ

Земјите произведувачи на нафта се договорија да го намалат производството

msp-admin
Членови на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и други производители на нафта се согласија да ги зголемат цените на нафтата со тоа што...
КОМПАНИИ

Производството во Италија редуцирано за третина: Повеќе од 420,000 луѓе остануваат без работа

msp-admin
Италија, каде производствената активност е намалена за 34 проценти, како резултат на пандемијата на вирусот „КОВИД-19“, се соочува со невидена криза, при што се проценува...