СТАНДАРД life

ОПЕК

КОМПАНИИ

ОПЕК + не се откажува од постепеното зголемување на производството од 1 мај

Влатко Зорба
Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, групата наречена ОПЕК +, ќе останат на одлуката за постепено зголемување на производството на нафта...
КОМПАНИИ

ОПЕК+ договори намалување на производството на нафта од мај

Влатко Зорба
Групата ОПЕК+ денес се согласи да започне постепено олеснување на ограничувањата на производството од мај, пренесе Ројтерс повикувајќи се на извори од тој нафтен сојуз....
КОМПАНИИ

Саудиска Арабија го изненади нафтениот пазар со големо еднострано намалување на производството

Влатко Зорба
Саудиска Арабија ќе изврши доброволно намалување на производството на нафта во февруари и март, како дел од договорот за убедување на повеќето производители на ОПЕК...
КОМПАНИИ

Геополитичките тензии и новиот локдаун ги зголеми цените на нафтата: ОПЕК+ размислува за помало производство

Влатко Зорба
Цените на нафтата денес се зголемија за околу еден долар, поттикнати од намалените тензии околу иранската заплена на јужнокорејскиот брод и веста дека групата ОПЕК...
КОМПАНИИ

Земјите произведувачи на нафта се договорија да го намалат производството

msp-admin
Членови на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и други производители на нафта се согласија да ги зголемат цените на нафтата со тоа што...
КОМПАНИИ

Русија постигна договор со ОПЕК за намалување на производството на нафта

msp-admin
Како дел од договорот постигнат со земјите на ОПЕК, Русија изрази подготвеност да го намали производството на нафта за 14 проценти, или 1,6 милиони барели...
КОМПАНИИ

Нафтата падна на најниско ниво во последнава година, како ќе реагира ОПЕК+?

msp-admin
Цените на нафтата од најголемите глобални марки паднаа на најниско ниво во последнава година. Во вторникот, сепак котите пораснаа во очекување на активности на земјите...