Таг : Саудиска Арабија

СВЕТ

Русија и Саудиска Арабија се „многу, многу блиску“ до крај на нафтената војна

Stefanija Kuzmanovska
Русија и Саудиска Арабија се многу, многу блиску до договор за намалување на производството на нафта. Ова го увери шефот на рускиот суверен фонд Russian...
Вести

Саудиска Арабија забранува молитви во светите џамии

Влатко Зорба
Среде глобалната пандемија, властите на Саудиска Арабија ги затворија светите џамии во Мека и Медина, објави новинската агенција Анадолија. „Надлежните институции и здравството одлучија во...
Анализи ЕКОНОМИЈА

Започна ценовната војна на Саудиска Арабија и Русија

Stefanija Kuzmanovska
Цените на нафтата на светските пазари потонаа повеќе од 30 отсто, најмногу од 1991 година, бидејќи Саудиска Арабија започна со ценовна војна со Русија, драстично...
Вести

Тројца членови на кралското семејство уапсени во Саудиска Арабија

Влатко Зорба
Во Саудиска Арабија беа уапсени тројца членови на кралското семејство – помладиот брат на кралот Салман, принцот Ахмед бин Абдулазиз, внукот на кралот Мухамед бин...
Анализи

Кои се главните ризици за инвеститорите во Блискиот исток во 2020 година?

Влатко Зорба
Светлината на рефлекторите на светската берза паднаа во април врз дебито на саудиската државна нафтена компанија „Арамко“, која успеа да собере 12 милијарди американски долари...
Вести

Саудиска Арабија осуди пет лица на смрт за убиството на Кашоги

Влатко Зорба
Саудискиот суд осуди 5 лица на смртна казна за убиството на новинарот Џамал Кашоги, а тројца други се затворени за вкупно 24 години, пренесува Ројтерс,...
Вести СВЕТ

Рестораните во Саудиска Арабија повеќе нема да мора да имаат посебни влезови за жени и мажи

Рестораните во Саудиска Арабија повеќе нема да мора да имаат посебни влезови за жени и мажи, соопшти Министерството за локален развој и рурални работи. Портпаролот...
Вести СВЕТ

Поројни дождови и поплави во Саудиска Арабија, има и жртви

Maja_Serafimova
Најмалку седум лица починаа, а 11 други се повредени во поројните дождови и поплавите во источниот регион на Саудиска Арабија, соопшти денеска саудискиот оддел за...