Стандард
ЕКОНОМИЈА

Во долгови поради нафтата – ценовната криза не е слична на ниту една друга во историјата

Саудиска Арабија би можела да позајми дури 58 милијарди долари оваа година за да ги покрие недостатоците во буџетот предизвикани од падот на цената на нафтата, пренесува „Блумберг“.

„Кралството мина низ слични кризи во историјата, можеби и полошо и успеа да ги надмине. Оваа криза не е исклучок“, рече саудискиот министер за финансии Мухамед ал-Јадаан.

Бројни економски анализи велат дека Саудиска Арабија се подготвува за неизбежниот удар.

Поврзани вести

Бектеши: Кон државата има огромни парични побарувања од инвеститорите за арбитражните постапки

Никола Поповски

Проблемите на градежништвото во фокусот на Симпозиумот на градежни конструктори

msp-admin

Од наредната година задолжително пензионирање на лицата над 64 години

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!