Стандард
КОМПАНИИ

Нема државна помош за оние што ги кршат мерките: Хрватска најде решение за „кафанџиите“

Хрватскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ се закани дека угостителите кои ги кршат ограничувањата поради коронавирусот нема да имаат право на државна помош.

Тој изјави дека има околу 30 угостителски објекти кои ги прекршиле мерките, пренесува порталот „Индекс“.

„Мислам дека советот на Хрватскиот завод за вработување (ХЗЗ) наскоро ќе има седница на која дополнително ќе ги разработи условите за исплатени надоместоци во врска со намаленото работење на одредени сектори поради мерките на Главниот штаб. Извесно е дека оние што ги прекршуваат мерките нема да имаат право на надомест на штета бидејќи нема смисла. Од една страна добивате надомест од државата, а од друга страна не се придржувате до мерките“, рече Божиновиќ .

Според него, советот на ХЗЗ ќе ја донесе таа промена на условите следната недела. Божиновиќ додаде дека најважно е пораката за неопходноста од придржување кон мерките да се примени насекаде и што е можно пошироко.

„Во последниве денови, сите некако се опуштија по подобрите бројки (за бројот на новозаболени) и сега гледаме дека ситуацијата се влошува“, рече тој, заклучувајќи дека кршењето на мерките значи дека „сите сме жртви на такво однесување од мал број на оние кои се занимаваат со одредени активности “.

Во тој контекст, Божиновиќ ги наведе градините на ресторани и тераси опкружени со проѕирни пластични фолии или стакло како пример и оцени дека „кога ќе се загреат и кога луѓето ќе се соберат таму, тоа веќе нема никаква врска со отворен простор и со тоа што Седиштето се водеше кога одлучи да ги отвори терасите“.

„Сите оние кои го прават тоа го ризикуваат деловното работење на своите колеги, особено оние што се придржуваат до мерките. Повеќе од еднаш, претставниците на здруженијата од тој сектор предложија да бидат казнети оние што ги прекршуваат мерките“, рече тој.

Поврзани вести

Tesla продаде повеќе автомобили во 2019 година отколку претходните две комбинирани

msp-admin

VW планира 6 фабрики за производство на батерии во Европа до 2030 година

Влатко Зорба

Зошто и најдобрите ја напуштаат работата?

msp-admin