17.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

„TikTok“ го тужи Трамп

„TikTok“ планира да ја тужи администрацијата на Доналд Трамп следната недела заради извршната наредба на американскиот претседател, со која се забранува трансакции во САД со популарната апликација, потврди кинеската компанија.

Врз основа на извршната наредба на претседателот, објавена на 6 август, сите трансакции со ByteDance ќе се соочат со забрана за 45 дена, пишува CNBC.

Целокупниот опсег на забраната не е јасен, затоа што му дава на Министерството за трговија овластување да ги идентификува оние трансакции кои се предмет на наредбата на Трамп.

Во специјалниот налог издаден на 14 август, Трамп и нареди на кинеската компанија ByteDance, која е сопственик на популарната апликација TikTok, да го реши својот интерес за американските операции во рок од 90 дена.

Официјалните претставници на САД се загрижени дека податоците за корисниците на „TikTok“ можат да бидат предадени на кинеската влада, додека администрацијата на Трамп ги засилува напорите за отстранување на кинеските апликации од американските мрежи, за, како што рече, националната безбедност.

Кинеската компанија „Тенсент“, која е сопственик на апликацијата за пораки за „WeChat“, исто така беше погодена од забраната за САД.

Во САД, „TikTok“ се прошири на повеќе од 100 милиони месечни корисници. Апликацијата има околу 800 милиони активни корисници ширум светот и е преземена повеќе од две милијарди пати.

Поврзани вести

Твит за 300.000 долари? Првата порака на социјалната мрежа на продажба, луѓето не жалат пари

Влатко Зорба

Си Џинпинг повика на поголема улога на Г-20 во глобалното економско управување

Влатко Зорба

Тајно ВИДЕО од состанок на Твитер: Наметнува ли Џек Дорси цензура?

Влатко Зорба