Стандард
КОМПАНИИ

Вредноста на „Тесла“ близу 400 милијарди долари

И покрај неизвесната економска состојба, многу акции, а со тоа и индекси, продолжуваат да растат, бидејќи инвеститорите се подготвени да преземат ризици со пониски каматни стапки.

Централните банки се на нивна страна со фантастични количини новопечатени пари, а фаворити на пазарот се уште се акциите на „Тесла“.

Откако компанијата на 11 август објави дека планира да ги подели своите акции во однос 1:5 на крајот на овој месец, нивната цена скокна за скоро 50 проценти и достигна 2.100 долари, а пазарната капитализација стигна до близу 400 милијарди долари, што е за четири пати повеќе од вкупната вредност на три автомобилски гиганти во Детроит (ГМ, Форд, Фиат Крајслер).

Повеќето аналитичари на Вол Стрит веруваат дека акциите се преценети и предвидуваат пад на цената, но во минатото секогаш се покажало дека инвеститорите кои се обложуваат на падот на акциите на „Тесла“ подоцна се каат заради тој потег.

Поврзани вести

Форд тестира „паметни алки“ за контрола на растојанието меѓу работниците

Раст од 4,2 отсто на индустриското производство во октомври

msp-admin

Во време на криза: Walmart вработува 5.000 луѓе дневно

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!