СТАНДАРД life

Вредност

КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин се тргува за 53.000 долари, капитализацијата падна под трилион долари

Влатко Зорба
Цената на биткоинот продолжува да паѓа, па во моментов се тргува со најпопуларната криптовалута по цена од околу 52.900 американски долари. Ова значи дека биткоинот...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин изгуби 6% од својата вредност за еден ден

Влатко Зорба
Цената на биткоинот продолжува да паѓа утрово, па така најпопуларната криптовалута изгуби скоро 6 проценти од својата вредност во изминативе 24 часа. Тоа е значителен...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин изгуби 8.000 долари за 15 минути

Влатко Зорба
Одлуката на Тесла да сврти 1,5 милијарди долари од своите готовински залихи во Биткоин ја „истрела“ најстарата и најголема криптовалута нагоре за 20%, а за...
КОМПАНИИ

Истражување на Марс: Колку е скап овој потфат? (инфографик)

Влатко Зорба
Откако во четвртокот вечерта помина импресивни скоро 472 милиони километри, роверот Pereverance на НАСА слета Црвената планета. Ова е историски момент во истражувањето на Марс,...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин е се поблизу до пазарна капитализација од 1 трилион долари

Влатко Зорба
Биткоинот скоро достигна пазарна капитализација од 1 трилион долари. Така, криптовалутата е веќе далеку пред перформансите на повеќе традиционални средства како што се акции и...
КОМПАНИИ

Шокантен пресврт за златото: Омиленото прибежиште брзо ја губи својата вредност

Влатко Зорба
Златото влезе во 2021 година со големи очекувања на рекордно високо ниво и најголем годишен раст во последната деценија. Но, од тогаш, благородниот метал го...
КРИПТОВАЛУТИ

XRP падна за 50% само неколку часа по големиот раст

Влатко Зорба
XRP, четвртата криптовалута според пазарната капитализација, падна за скоро 50% за помалку од два часа на 1 февруари, откако лудата трговска активност негативно влијаеше на...
КРИПТОВАЛУТИ

SushiSwap достигна пазарна капитализација од една милијарда долари

Влатко Зорба
Sushiswap (SUSHI) достигна пазарна капитализација од 1 милијарда американски долари по повеќе од 270% скок на цената во 2021 година. Средството веќе е рангирано во...
КОМПАНИИ

Apple повторно на врвот на светот: Вреди повеќе од моќниот Amazon, но не благодарение на iPhone

Влатко Зорба
Apple го престигна Amazon за прв пат во последните пет години, за да стане највредниот бренд во светот, се вели во извештајот на консултантската компанија...