Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин изгуби 8.000 долари за 15 минути

Одлуката на Тесла да сврти 1,5 милијарди долари од своите готовински залихи во Биткоин ја „истрела“ најстарата и најголема криптовалута нагоре за 20%, а за време на викендот достигна над 58.000 американски долари. После твитот на Маск дека „биткоинот и етериумот му се чинат скапи“, токените нагло паднаа, пишува „Блумберг“.

Биткоинот избриша над 16% и падна на нешто повеќе од 47.000 долари по твитот. За само 15 минути, криптовалутата изгуби 8.000 долари од вредност, а потоа започна да ги враќа загубите.

Се смета дека волатилноста за викендот е дело на малите трговци кои купуваат и продаваат од своите телефони. Затоа, можно е падот во понеделникот да доаѓа од институционални инвеститори кои тргуваат во текот на работниот ден.

Претходно денес, JPMorgan Chase & Co. предупреди на намалување на ликвидноста на биткоин и посочи дека е пониска од таа на индексот S&P 500 и златото, така што „дури и малите парични текови можат да имаат значително влијание врз цената“.

Поврзани вести

Coinbase додава поддршка за три нови алткоини

Влатко Зорба

Кубан: Dogecoin може да достигне 1 долар

Влатко Зорба

Биткоин „гравитира“ околу 58.000 долари во очекување на нов рекорд

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!