Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

5 начини за пасивно инвестирање во Биткоин

Крипто-просторот го освои светот на инвестициите. Цената на Биткоин и другите дигитални валути во последните 12 месеци се наоѓаат на апсолутен биков пазар.

Биткоинот порасна за 435% од февруари 2020 година и е солиден креатор на богатство на долгорочни инвеститори.

Инвеститорите кои сакаат да добијат изложеност во крипто-просторот можат да разгледаат начини како да инвестираат во Биткоин подолу, без да го купат самото средство.

Grayscale Bitcoin Trust

Grayscale Bitcoin Trust е првиот јавен инструмент за инвестиции во Биткоин кој исто така стекнал статус на компанија, која дава отчет на Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC). Grayscale пасивно инвестира во Биткоин, што ги штити инвеститорите од предизвиците за купување и чувување на Биткоин директно.

Со управувана актива од 32,8 милијарди долари, Grayscale Bitcoin Trust наплатува годишна такса од 2%.

Bitcoin ETF

На почетокот на овој месец, првиот Биткоин фонд за берзанско тргување (ETF) стартуваше во Северна Америка. Prupose Bitcoin ETF (TSX: BTCC.B) добија зелено светло од канадските регулатори за лансирање на фондот, што им овозможува на инвеститорите да добијат изложеност на најголемата дигитална валута во светот.

Purpose Investments, менаџер на фондови со 10 милијарди американски долари во AUM, стартуваше ETF. Според својот проспект, Bitcoin ETF е наједноставниот и најефективниот начин за инвеститорите да добијат пристап до најпопуларната дигитална валута во светот.

Purpose Bitcoin ETF има такса за управување од 1% годишно и тој ќе инвестира директно во физички решени БТК. Ова го елиминира ризикот поврзан со дигиталниот паричник.

„Рударски“ компании

Друг начин за изложување на Биткоин и други крипто-валути е преку инвестирање во „рударски“ компании како Bit Digital, Riot Blockchain и Marathon Patent Group. Овие јавно регистрирани акции „извлекуваат“ дигитални валути и го користат зголемувањето на цените на крипто-средствата.

Цените на акциите на компаниите за „крипто-рударство“ се тесно поврзани со оние на Биткоин и другите големи криптовалути.

Инвестирање во компании кои поседуваат Биткоин

Друг начин за пасивно инвестирање во крипто-просторот е со држење акции во компании кои купиле биткоин. Од неодамна, компании како Tesla, Square и MicroStrategy во своите биланси чуваат биткоини вредни милиони долари.

Крипто дигитална банка како „Nexo“

Nexo е основана во 2017 година и се смета за огромен играч во крипто – заемите. Нивната платформа е еден од првите проекти од ваков вид со кредитни линии за големи сопственици на крипто.

Nexo има над еден милион клиенти и управува со средства во вкупна вредност од 4 милијарди долари. Има два главни производи, кои се кредитни линии и остваруваат приход од камата. Кредитните линии се обезбедени од крипто-колатерал, обезбеден од примачот за заемот и ова ја елиминира потребата за кредитни проверки.

Според „Nexo“, „Кредитната линија се контролира со спроведување на блокчејн паметни договори кои се извршуваат веднаш и, за разлика од традиционалните заеми, се многу флексибилни“. Каматните стапки на кредитните линии можат да бидат помеѓу 5,9% и 11,9%.

На производот за приходи на „Nexo“, клиентите можат да депонираат фиат или крипто-средства и да заработат на каматна стапка помеѓу 8% и 12%. Корисниците на платформата можат да освојат поголеми награди преку програмата за лојалност, чувајќи минимален дел од своето портфолио во NEXO токените. Самиот токен забележа поврат на инвестицијата од 700% во последните три месеци.

Поврзани вести

Ethereum постави нов рекорд

Влатко Зорба

Биковиот пазар за Биткоин е во критичен месец

Влатко Зорба

Robinhood ќе овозможи повлекување и депозити на криптовалути

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!