Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

JP Morgan објави 34 блокчејн работни места, ги засилува напорите за JPM монета

Пребарувањето на блокчејн на страниците за кариера на JPMorgan всушност откри 56 отворени позиции, откако 34 вклучуваат „технологија“ во насловот на работното место.

Неколку улоги на инженер за блокчејн се фокусираат како на интегрирање на JPM Coin, така и на Liink (порано позната како блокчеин-базирана меѓубанкарска мрежа и сега брои над 400 други банки учесници) во архитектурата за плаќање на JPMorgan.

Кога стартуваше Onyx, JP Morgan рече дека ќе има околу 100 вработувања во новата дивизија.

Од неодамна, големите банки прават бучава за влегување во крипто-просторот, гледајќи области како што се крипто-чување и потенцијално дигитално тргување со средства. Додека JPM е релативно тивок на овие фронтови, очигледно многу се случува зад сцената со плаќањата.

За разлика од резултатите од пребарувањето за работа на JP Morgan со 56 објави, кои вклучуваат „блокчејн“, Goldman Sachs, кој неодамна за Ројтерс изјави дека го рестартира бирото за криптовалути, има само две работни места за блокчејн / крипто. Morgan Stanley исто има две слободни работни места за блокчејн професионалци, додека BNY Mellon покажува четири позиции за блокчејн и дигитални средства во насловот.

Тринаесет работни места на JPMorgan се поврзани со Onyx и Link, со три со седиште во Бангалор, Индија, две во Сингапур и останатите во САД. Исто така, наведени се отворени позиции за маркетинг менаџер за Liink, како и блокчејн позиција во комерцијални недвижнини со седиште во Пало Алто, Калифорнија.

Инженерите на JP Morgan развија протокол за блокчеин Quorum, анонимна верзија на Ethereum насочена кон банкарскиот сектор. JP Morgan го гради својот систем JPM Coin и Liink системот на Quorum, кој сега е предаден на Ethereum хаб,со седишете во Њујорк – Consensys.

Повеќето работни места објавени овој и минатиот месец се распределени во САД, Индија и Сингапур. Голем дел од работните места се директно поврзани со Onyx, поделбата создадена минатиот октомври за да го контролира JPM Coin, токенот за плаќања на големо на банката.

Поврзани вести

Robinhood го ограничува тргувањето со крипто-средства „поради екстремни услови на пазарот“

Влатко Зорба

Илјадници трговци во САД веќе можат да прифатат плаќања со крипто-средства

Влатко Зорба

И BlackRock ќе купува биткоин

Влатко Зорба