Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Зошто сегашниот пад на биткоинот може да биде добар за неговиот скок на 100.000 долари?

Биткоин изгуби повеќе од 20 проценти од својата вредност во последните десет дена, но тоа можеби не е лошо за неговите долгорочни перспективи.

Според аналитичар кој предвиде дека биткоинот ќе достигне 100.000 долари до крајот на годината, „здравата“ распродажба всушност може да го зајакне оптимистичкото сценарио.

„Не мора да го гледаме ова како нешто што нè води кон врвот на пазарот во 2017 година“, рече во петокот Дејвид Гридер, стратегот на „Fundstrat“ за дигитални средства, за Yahoo Finance, враќајќи се на врвот во 2017 година, по кој следеше пад од 80%.

„На ова повеќе гледаме како на нешто каде што пазарот треба да има здрав период на ладење пред да може да продолжи понатаму“.

Меѓу колегите оптимисти кои го делат мислењето на Гридер во предвидување на значителни зголемувања, многумина укажуваат на циклусот на раст и раздвиженост на биткоин поврзан со механиката на кодот на биткоин што автоматски ја намалува цената платена на рударите кои ги потврдуваат трансакциите преку Интернет на секои четири години во настан наречен „преполовување“ .

Во мај 2020 година, биткоинот доживеа трето „преполовување“ кога наградата на рударите автоматски се намали од 12,5 биткоини на 6,25. Историски гледано, цената на биткоинот се зголеми од овие настани, кои неодамна забележаа скок од скоро 3.000% што следеше 18 месеци по второто „преполовување“.

Покрај тоа, други аналитичари сè почесто истакнуваат дека друг модел поврзан со „преполовување“ на биткоинот го следел растот на цените на дигиталната паричка со текот на годините. Наречен „проток на залиха“, тој ги мери постојните залихи, обично стоките, според протокот при кој се произведуваат нови залихи. Во случај на биткоин, преполовените настани, по дефиниција, го намалиле тој проток на половина. Применувајќи ја мерката на биткоинот, основачот на крипто инвестициската компанија „ Pantera Capital“, Дан Морехед, изрази изненадување за тоа како цената на биткоинот се движеше во согласност со проекциите.

Друг широко следен аналитичар забележа на Твитер дека подолг графикон на трендови покажал слична предвидлива патека за цената на биткоинот во 2012 година и всушност изрази олеснување по неодамнешниот пад, за да се приближи до моделот.

Гледајќи во минатото на биткоинот, Дејвид Гридер вели дека нестабилноста – или недостаток од тоа – забележана во други криптовалути, исто така, укажува на трајна сила, а не на врв. Втората по големина криптовалута според пазарната капитализација, етерот, се повлече околу 5% од својот врв.

„Мислам дека една од работите што ни дава малку доверба во тоа каде сме во контекст на долгорочниот циклус е дека ако погледнете во други големи дигитални ресурси како Етереум, кои се држеа релативно добро, дури и за време на ова повлекување биткоин имаше, на релативна основа, неколку нови врвови во последните неколку години “, рече тој.

„Значи, мислам дека тоа е силен показател дека големите пазарни сегменти навистина гледаат капитал како се движи во него, а не гледаме нужно бегство на супер капитал“.

Ако нешто поопипливо инспирира оптимизам, во последните денови видовме големи потези меѓу поголемите играчи. Оваа недела, според новите извештаи, „Морган Стенли“ откри дека собрал скоро 30 милиони долари од повеќе од 320 инвеститори за неговиот нов крипто-фонд за само 14 дена. За „Голдман Сакс“, исто така, се вели дека работи релативно брзо за да воведе пристап кон инвестирање во биткоин и други дигитални средства за клиенти за управување со богатство. И од регулаторна перспектива, SEC официјално го призна третиот активен биткоин ЕТФ, за кој Агенцијата во моментов размислува. Апликацијата VanEck треба прво да се измери, до 29 април, или да се одбие, одложи или конечно да се даде зелено светло на првиот биткоин ЕТФ во Америка.

Со оглед на тој напредок, Гридер ја потврди цената од 100.000 американски долари, но призна дека краткорочната нестабилност може да продолжи.

Поврзани вести

Крипто-берзата FTX додава поддршка за PayPal

Влатко Зорба

Вредноста на биткоинот скокна на 44.000 долари по објавата дека Тесла инвестира во криптовалутата

Влатко Зорба

GCash собира над 175 милиони долари нов капитал

Влатко Зорба