Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Професор по блокчејн ќе раководи со Комисијата за хартии од вредност на САД

Новоизбраниот претседател Џо Бајден конечно одлучи кој ќе раководи со Комисијата за хартии од вредност (SEC). Според анонимни извори на Ројтерс, Гери Генслер ќе биде кандидат на Бајден за претседател на Комисијата.

За време на администрацијата на Обама, Генслер беше претседател на Комисијата за тргување со фјучерси, во чие својство беше одговорен за спроведување на многу нови одредби од Законот за Дод-Франк, кои следеа по финансиската криза во 2008 година.

Генслер го помина поголемиот дел од мандатот на Трамп на Технолошкиот институт во Масачусетс предавајќи курсеви по дигитални средства и блокчејн. Доколку биде номиниран, нема сомнение дека Сенатот под контрола на демократите ќе биде подготвен да го потврди. Генслер веројатно ќе биде најинформираната личност со криптовалути што некогаш ја водела Комисијата.

Поранешниот претседател на SEC, Џеј Клејтон, кој поднесе оставка во декември, беше познат по тоа што ги извршуваше првичните предлози за монети во текот на целиот мандат. Комисијата првично го објави својот извештај ДАО, прва изјава дека дигиталните средства може да бидат хартии од вредност и затоа ќе бидат предмет на надлежност на SEC.

Генслер беше лидер во финансиската политика на преодниот тим на Бајден веднаш по победата на демократот на изборите во ноември. Во тоа време, се шпекулираше за идната улога на Генслер во претстојната администрација, а многумина го предвидуваа токму за шеф на SEC.

Поврзани вести

Square купи биткоини во вредност од 170 милиони долари, цената на криптовалутата се качи на 50.000

Влатко Зорба

Биткоин изгуби 6% од својата вредност за еден ден

Влатко Зорба

БИТКОИН ПОВТОРНО ВО ПЛУС: Дали ќе се исполнат прогнозите на аналитичарите за март?

Влатко Зорба