СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

SushiSwap достигна пазарна капитализација од една милијарда долари

Sushiswap (SUSHI) достигна пазарна капитализација од 1 милијарда американски долари по повеќе од 270% скок на цената во 2021 година.

Средството веќе е рангирано во првите 40. Децентрализираните берзи станаа попопуларни во последните неколку месеци.

Сепак, по успехот на Uniswap, беше јасно дека сите конкуренти имале раст во присуство на таков интерес.

Сепак, SushiSwap се покажа како голем конкурент на Uniswap. Проектот е веќе рангиран на 36-то место во CoinGecko. Во текот на изминатата недела, цената на SushiSwap се зголеми за скоро 30%. Дневниот обем на тргување на трите најголеми децентрализирани берзи (DEX) достигна скоро 2 милијарди долари.

Очигледно, SushiSwap останува сериозен конкурент во DeFi просторот. Проектот во моментов е на второто место по Uniswap со дневен обем од 458 милиони долари.

Покрај тоа, SUSHI има над 1,26 милијарди долари во обем на тргување на сите берзи. Се чини дека растот на проектот не се забавува и на крајот може да се натпреварува со Uniswap во иднина.

Поврзани вести

Скарамучи: Биткоинот лесно може да стигне до 100.000 долари следната година

Влатко Зорба

Маск објасни зошто инвестирал во биткоин, а не во доџкоин

Влатко Зорба

Врвен аналитичар предвидува скок на цените на овие две криптовалути

Влатко Зорба