Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

XRP падна за 50% само неколку часа по големиот раст

XRP, четвртата криптовалута според пазарната капитализација, падна за скоро 50% за помалку од два часа на 1 февруари, откако лудата трговска активност негативно влијаеше на новите инвеститори.

Податоците од и TradingView покажуваат дека крајната нестабилност се појавила кај XRP / USD за време на тргувањето денеска.

Откако достигнаа максимум од 0,75 УСД, загубите почнаа брзо да се зголемуваат сè додека XRP не достигна ниско ниво од 0,39 УСД – 48% под врвот.

За време на пишувањето, XRP / USD тргуваше со околу 0,40 американски долари, додека големиот опсег на цени сè уште останува вообичаен за кратки временски рамки. Социјалниот дневен резултат на расположение, исто така, достигна нивоа што не се гледаат од јануари 2018 година, според The ​​Tie.

Критичарите на контроверзниот алткоин први издадоа предупредувања за тоа каква грешка е да се претпочита инвестирање во XRP отколку Bitcoin на краток рок.

Претходно, XRP беше во поинаков тренд на опаѓање како резултат на правна постапка против Ripple, блокчеин мрежата за плаќање, која претставува најголем инвеститор. Скокот израдува други навивачи, кои само пред неколку недели гледаа како паричката достигнува минимум под 0,16.

Поврзани вести

Guggenheim ќе купи 500 милиони долари во BTC преку Grayscale

Влатко Зорба

Етереум достигна рекордна вредност

Влатко Зорба

Биткоин е се поблизу до пазарна капитализација од 1 трилион долари

Влатко Зорба