Таг : Пакистан

СВЕТ

Најмалку 20 лица загинаа, а десетици се повредени во невреме во Пакистан

Stefanija Kuzmanovska
Најмалку 20 лица, меѓу кои 14 деца, загинаа, а десетици се повредени во невреме во Пакистан, каде што се урнати повеќе куќи, соопшти денеска локалната...
Хроника

Пакистанци и жители на Ваксинце киднапирале мигрант од Мароко и му барале пари

Вчера околу 11.00 часот во Полициска станица Сопот, М.М(25) од Палестина и Х.С(26) од Мароко, мигранти сместени во Транзитен центар Табановце пријавиле дека последните два...
Вести СВЕТ

Го хранел лавот во Зоолошка, а потоа животното го зграпчило за рака (ВИДЕО)

Посетителите во зоолошката градина во Пакистан биле сведоци на вистински хорор кога по вообичаено хранење на еден бел лав низ решетките на кафезот со своите...
Вести СВЕТ

Тројца војници загинаа во експлозија во Пакистан

Тројца членови на безбедносните сили на Пакистан загинаа, а петмина се повредени кога експлодирала бомба во југозападниот дел на земјата, соопштија пакистанските власти. Бомбата била...
Вести СВЕТ

Најмалку 24 луѓе загинаа, а околу 30 се повредени од гром во Пакистан

Најмалку 24 луѓе загинаа, околу 30 се повредени во невремето проследено со громови во јужната пакистанска покраина Синд. Меѓу жртвите четири се жени и три...
Вести СВЕТ

Опозицијата во Пакистан бара оставка од премиерот Имран Кан

Влатко Зорба
Премиерот на Пакистан, Имран Кан денеска изјави дека не се плаши од заканите на лидерот на партијата Џамијат Улена е Ислам, Мулан Фазлур Рехман по...
Хроника

Откриени 45 мигранти од Пакистан во товарно возило на автопатот Велес-Скопје

Влатко Зорба
На 13.10.2019 околу 00.15 часот во СВР Велес бил лишен од слобода И.М.(28) од с.Марвинци, Богданци кој при редовна контрола од мобилна единица на Царинската...