СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Бајден се откажува од санкциите за „Северен тек 2“

Од почетокот бев против „Северен тек 2“. Но, кога ја презедов функцијата, гасоводот беше скоро завршен. Наметнувањето санкции сега би било контрапродуктивно за односите со Европа. Со тие зборови, американскиот претседател Џозеф Бајден во вторникот ја објасни историската одлука на новата американска администрација да се откаже од натамошните мерки на Вашингтон против „Северен тек 2“, и покрај ставот на Конгресот и усвоените закони за казнување на актерите на руско- западноевропскиот Гасовод на Капитол хил.

„Не е дека можам да и дозволам на Германија да стори или да не стори нешто. Се надевам дека ќе можеме да работиме на тоа како тие ќе продолжат да се справуваат со тоа (гасоводот)“, додаде Бајден во изјавата објавена откако Белата куќа објави дека американскиот претседател ќе се состане со шефот на Кремљ, Владимир Путин за прв пат на 16 јуни во Женева. Германската канцеларка Ангела Меркел претходно ја поздрави одлуката на администрацијата на Бајден за ослободување на швајцарската компанија „Северен тек 2“ и нејзиниот извршен директор, Германецот Матијас Варниг од санкции. Таа исто така најави дека ќе ги продолжи разговорите со претседателот на САД за „Северен тек 2“ за време на самитот на Г7 во Велика Британија (од 11 до 13 јуни).

„Секако, претседателот Бајден се придвижи малку во наша насока, во контекст на конфликтот за „Северен тек 2“. Партнерствата се состојат во разгледување на гледиштето на другата страна и изнаоѓање компромис. Зборувате нештата едвај кога ќе бидат завршени“, рече канцеларката во изјава за германското државно радио ВДР, пренесе Блумберг.

Во меѓувреме, понатамошните односи меѓу Белата куќа и Капитол Хил во врска со објаснувањето на Бајден за суспендирање на натамошните санкции против „Северен тек 2“, се деликатно прашање. Одлуката на Бајден е „катастрофа“ и претставува „предавство на интересите на Америка“, рече републиканскиот сенатор Тед Круз, коавтор на двата усвоени предлог-закони за санкционирање на „Северен тек 2“. Хана Шахин, сенатор од Демократската партија од Њу Хемпшир, предупреди дека гасоводот претставува „закана за американските национални интереси и стабилноста на нашите партнери во регионот“.

Во исто време, понатамошните односи во рамките на ЕУ, по „студениот туш“, спротивно на очекувањата на некои источноевропски членки дека Вашингтон со сигурност ќе го запре „Северен тек 2“, се неизвесни.

„Се уште се надевам дека позицијата на Америка ќе доведе до тоа да не се заврши „Северен тек 2“. Ова е важно затоа што гасоводот може да биде инструмент за уцена. Не сакаме да нè уценуваат. Особено не сакаме Русија да има ваков инструмент за уцена против Украина, Белорусија и другите земји. Бидејќи, гасоводот и овозможува на Русија да ги зајакне своите позиции, кои потоа ги користи против Европската унија и ги крши“, смета полскиот премиер Матеуш Моравецки.

Според плановите на неговите финансиери, „Северен тек 2“, заедно со „Гаспром“, уште пет европски компании: англосаксонски „Шел“, германски „Винтерчел“ и „Унипер“, француски „Анжи“ и австриски ОМВ, треба да го удвојат испорачувњето на сибирски гас директно во Германија., и оттаму понатаму кон Европа. Според распоредот на работи објавени вчера, во балтичките води на Германија, остануваат да се спуштат 13,8 километри од едниот и околу 16 километри од другиот цевковод на тој гасовод.

Во Полска, револтираниот противник на ЕУ за „Северен тек 2“, резигнацијата е опиплива.

„Со последниот договор меѓу Америка и Германија за „Северен тек 2“, Полска сега е на мраз. Плаќа висока цена во односите со Германија и нема добиено никакви придобивки во односите со САД. Варшава мора да извлече витални заклучоци од тоа и да ги процени односите со двете земји“, рече Јержеј Бјелички, коментатор за надворешна политика на полскиот правен и економски весник „Чешпополита“.

„Тајмингот на Бајден е изненадувачки, четири месеци пред изборите во Германија, каде Зелените веќе најавија – во случај на победа – укинување на политичката поддршка за „Северен тек 2“ и далеку поостри односи со Москва“, истакнува „Чешпополита“.

Во овој коментар, полскиот весник не штеди зборови на критика на штета на 79-годишниот Бајден „кој одлучи дека нема време и сила да се занимава со други теми освен дома – подготовки за следните избори во Америка и посакуваната победа на демократите и надворешна – „справување со„ авторитарната Кина “.

Во исто време, „Чешпополита“ ја критикува Германија, нагласувајќи дека Полска е нејзин „клучен деловен партнер“.

„Одлуката (на Бајден) донесена додека Алексеј Навални, едвај спасен во Германија, страда во руски затворски логор, само ја покажува важноста што Берлин им ја дава на„ европските “вредности на демократијата и владеењето на правото, сè додека тоа не ја чини многу Германија. Полска, вклучена во конфликтот (со ЕУ) околу владеењето на правото, треба да го има ова на ум. На крајот на краиштата, таа е клучен деловен партнер на Германија“, заклучува коментарот на „Чешпополита“.

Поврзани вести

Најстарата компанија во светот работи 1.500 години, а во Македонија…

msp-admin

ОКТА доби нов извршен директор

msp-admin

Ангеловска: Мерката 14.500 по вработен веќе врати отпуштени работници на работа

msp-admin