СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

ПОСТРОГИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТА ОД ДОМА: Германија отиде чекор подалеку поради короната

Германија мора да ја продолжи и заостри мерката за заклучување со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, изјави денеска германскиот министер за финансии, Олаф Шолц.

„Разгледувам проширување и прецизни мерки за зголемување на ефикасноста на неопходните, постоечки мерки“, рече Шолц, додавајќи дека треба да се разгледаат построги правила за работа од дома со цел да се намалат мобилноста и социјалните контакти, пренесува Ројтерс.

Германската канцеларка Ангела Меркел и 16 покраински премиери се очекува утре да разговараат за понатамошните ограничувања со цел да се забави ширењето на нови, заразни верзии на коронавирусот.

Поврзани вести

Шефот на Airbnb: Патувањата ќе се променат целосно поради пандемијата

Влатко Зорба

Кралицата Елизабета II ќе заработи милијарди од стремежот на нафтените компании кон диверзификација на енергијата

Влатко Зорба

Писатели, за кои никогаш не сте чуле, заработуваат по 10.000 $ месечно, еве како

Влатко Зорба