Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Финските власти ќе продаваат запленет Bitcoin вреден 79 милиони долари

Финската царинска агенција се подготвува да заработи пари од Bitcoin токени поврзани со дрога, кои сега чинат десетици милиони долари.

Со оглед на тоа дека водечката криптовалута се тргува за над 40.000 долари, за време на пишувањето на овој текст, може да се проценат запленетите средства од крајните власти на околу 79 милиони долари.

Продажбата, која агенцијата сè уште ја планира, според извештајот од вторникот во Helsingin Sanomat, скоро сигурно ќе оствари профит, далеку над очекувањата кога ги заплени првите 1.666 BTC од шверцерите на дрога во 2016 година. Bitcoin во тоа време се тргуваше во опсег од 600 американски долари и запленетите количини вредеа помалку од 1 милион евра.

Оттогаш, стравувањата од повторно влегување на BTC во трговијата со наркотици ја закочија продажбата. Но, агентите се чини дека ги оставија своите грижи настрана.
Пека Пилканен, директор за финансии на царината, рече дека агенцијата ќе располага со виртуелните валути по разговорите со Министерството за финансии.

Сè уште нема точен датум кога ова ќе се случи.

Поврзани вести

Дан Лоеб – уште еден милијардер во светот на криптовалутите

Влатко Зорба

Биткоин китовите не престануваат да акумулираат БТК

Влатко Зорба

Астрономски инвестиции на големите крипто-рудари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!