Стандард
КОМПАНИИ

Словенечката новинска агенција сè уште без пари за нормална работа

Словенечката новинска агенција (СТА) во петокот предупреди дека владата не платила за услугите дадени минатата година и дека сè уште не го започнала процесот за склучување на нов договор за 2021 година.

„Агенцијата не е платена за веќе обезбедените услуги веќе 43 дена. Ние продолжуваме да работиме и покрај прекинот на финансирањето, но последиците од оваа постапка може да доведат до прекинување на националната новинска агенција“, се вели во соопштението на управата и новинарите.

„Ова би предизвикало големо нарушување во информирањето на домашната и странската јавност за настаните во Словенија и во светот и би било удар врз имиџот на демократска Словенија“, додаваат оттаму.

Словенечката јавна новинска агенција обезбедува половина од своите приходи од државниот буџет, а остатокот од комерцијални извори.

Новинарските здруженија ја обвинуваат владата на конзервативниот премиер Јанез Јанша дека сака да ја зајакне контролата над агенцијата.

Поврзани вести

„Генерал Моторс“ сака да ја победи Норвешка во трката со електрични возила – и го најми Вил Фарел да помогне (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Што треба да знаете кога аплицирате за кредит? (ВИДЕО)

msp-admin

Каква е судбината на трговските центри?

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!