СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Ravencoin скокна за над 850%

Неодамнешните проблеми со традиционалните брокерски услуги предизвикани од ограничувања за купување акции на GameStop фрлија позитивно светло на токенизирани хартии од вредност и зголемен интерес за проекти како што е Ravencoin.

Цената на Ravencoin (RVN) порасна во февруари откако новиот бран набавки ја зголеми цената на токенот за повеќе од 800% во последните 20 дена.

RVN порасна од 0,016 долари на 29 јануари на нов рекорд од 0,189 долари на 19 февруари, како резултат на рекордниот обем на тргување од 1,28 милијарди долари.

На Твитер страницата на проектот има зголемување на активноста почнувајќи од 27 јануари, кога проектот напиша: „Берзите се трансформираат. Ravencoin е тука за оние кои сакаат да градат услуги или да издаваат средства“.

Традиционалните финансиски пазари во тоа време беа под притисок благодарение на r / Wallstreetbets и „шорт сквизот“ на GameStop, што подоцна доведе до тоа брокерски фирми накратко да го прекинаа пристапот до многу акции.

RVN накратко се искачи на 0,036 долари по еден твит пред да влезе во фаза на корекција што ја доведе цената на 0,023 $.

Поврзани вести

Британец мора да плати 571 милиони долари за кражба на биткоини

Влатко Зорба

ДРАСТИЧНИ ЗАГУБИ на КРИПТО-ПАЗАРОТ: Загрижувачка ситуација, БИТКОИН продолжува да губи вредност!

Влатко Зорба

Coinbase го претстави новиот „Asset Hub“

Влатко Зорба