Стандард

Казна

КОМПАНИИ

Како казната од 2,8 милијарди долари донесе раст на „Alibaba“ за 40 милијарди?

Влатко Зорба
Дали е можно да ја казните вашата компанија со рекордни 2,8 милијарди долари и тоа е добра вест? Дури и да станете уште побогати? Очигледно...
КОМПАНИИ

ТВИТЕР КАЗНET ОД РУСКИ СУД: 35.000 евра затоа што не избришале содржина

Влатко Зорба
Руски суд денеска го казни Твитер со 3,2 милиони рубљи (околу 35 000 евра) за небришењето на содржина. Москва минатиот месец објави дека ја забавува...
КОМПАНИИ

ЕУ го казни „Мудис“ со 3,7 милиони евра за неоткривање судир на интереси

Влатко Зорба
Европскиот регулатор за финансиски пазари го казни „Мудис“ со 3,7 милиони евра во вторникот за кршење на европските регулативи, вклучително и проценка на должничките хартии...
ЕКОНОМИЈА

Димовски: Работодавачите треба да си ја отслужат казната, а не да им се дава рок да ги вратат средствата

Влатко Зорба
Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски во своето гостување на Утрински брифинг се осврна на вчерашните податоци кои ги сподели директорката на...
КОМПАНИИ

Словенија: Потврдена казната на „Агрокор“ од 1 милион евра

Влатко Зорба
Врховниот суд во Љубљана ја отфрли жалбата на „Агрокор“ против првостепената пресуда во врска со непријавувањето на концентрацијата на компаниите „Агрокор“ и „Ардеја Глобал“ при...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Во маркетите и објектите за трговија задолжителна редарска служба

Берта Китинска
Според донесената Уредба, од денеска сите трговци се должни да постават и соодветни ознаки за одбележување на правецот на движење и запазување на минимално потребното...
КОМПАНИИ

Apple казнети со 1,1 милијарди долари во Франција

msp-admin
Франција ги казни Apple со 1,1 милијарди американски долари за антиконкурентски практики, соопшти денеска францускиот национален регулатор. Тоа беше решено по долгогодишно испитување, и заради...
ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл плати 50 милиони евра поради кршење на приватноста

msp-admin
Поминаа скоро една година и осум месеци откако ЕУ донесе закон за приватноста на податоците, а досега се изречени 114 милиони евра парични казни, се...