СТАНДАРД life

Казна

Шоубиз

Шварценегер приведен на царина во Минхен: Платил казна од 35.000 евра за часовник од 20.000

Radmila Tasevska
Познатиот холивудски актер Арнолд Шварценегер (76) вчера беше приведен на аеродромот во Минхен бидејќи не го пријавил скапиот часовник Audemars Piguet, поради што морал да...
Шоубиз

Мадона прво ја разочара публиката со својот настап, а сега и се заканува казна од 300.000 фунти: Прекрши правило во Лондон

Radmila Tasevska
Поп-ѕвездата Мадона би можела да добие огромна казна поради кршење на законот. Имено, откако го прекршила строгото правило за полициски час на концерт во Лондон,...
КОМПАНИИ

Како казната од 2,8 милијарди долари донесе раст на „Alibaba“ за 40 милијарди?

Влатко Зорба
Дали е можно да ја казните вашата компанија со рекордни 2,8 милијарди долари и тоа е добра вест? Дури и да станете уште побогати? Очигледно...
КОМПАНИИ

ТВИТЕР КАЗНET ОД РУСКИ СУД: 35.000 евра затоа што не избришале содржина

Влатко Зорба
Руски суд денеска го казни Твитер со 3,2 милиони рубљи (околу 35 000 евра) за небришењето на содржина. Москва минатиот месец објави дека ја забавува...
КОМПАНИИ

ЕУ го казни „Мудис“ со 3,7 милиони евра за неоткривање судир на интереси

Влатко Зорба
Европскиот регулатор за финансиски пазари го казни „Мудис“ со 3,7 милиони евра во вторникот за кршење на европските регулативи, вклучително и проценка на должничките хартии...
ЕКОНОМИЈА

Димовски: Работодавачите треба да си ја отслужат казната, а не да им се дава рок да ги вратат средствата

Влатко Зорба
Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски во своето гостување на Утрински брифинг се осврна на вчерашните податоци кои ги сподели директорката на...
КОМПАНИИ

Словенија: Потврдена казната на „Агрокор“ од 1 милион евра

Влатко Зорба
Врховниот суд во Љубљана ја отфрли жалбата на „Агрокор“ против првостепената пресуда во врска со непријавувањето на концентрацијата на компаниите „Агрокор“ и „Ардеја Глобал“ при...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Во маркетите и објектите за трговија задолжителна редарска служба

Берта Китинска
Според донесената Уредба, од денеска сите трговци се должни да постават и соодветни ознаки за одбележување на правецот на движење и запазување на минимално потребното...