Таг : Маркети

МАКЕДОНИЈА

MAПА: Овие маркети и аптеки ќе работат за време на празничниот карантин

Берта Китинска
Цела Македонија го почна својот прв 85-часовен полициски час. До вторник рано изутрина не е дозволено напуштање на домот со одредени исклучоци. Општинските кризни штабови...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Во маркетите и објектите за трговија задолжителна редарска служба

Берта Китинска
Според донесената Уредба, од денеска сите трговци се должни да постават и соодветни ознаки за одбележување на правецот на движење и запазување на минимално потребното...
МАКЕДОНИЈА

„Се празнат рафтови, нема леб, тоалетна хартија“: Почнаа гужвите, од страв да не се остане без храна

Берта Китинска
Денеска низ маркетите и пазарите нашата екипа забележа голем метеж. Луѓе со маски и ракавици, натоварени излагаа од продавниците. „Се празнат рафтови, леб нема, тоалетна...
МАКЕДОНИЈА

Листа на продавници и аптеки кои ќе работат претстојниот викенд во Карпош

Берта Китинска
Општина Карпош објави кои маркети, продавници и аптеки ќе работат претстојниот викенд за време на полицискиот час, а кои претходно аплицирале на Јавниот повик на...
МАКЕДОНИЈА

Oдредени маркети ќе работат за време на полицискиoт час

Берта Китинска
Забраната за движење на населението на територија на целата држава, од денеска почнува во 16 и завршува во 5 часот наутро во работните денови. Во...
ЕКОНОМИЈА

Kазни до 8.000 евра: Трговците да ги почитуваат одлуките за замрзнување на цените

Трговците да ги почитуваат мерките што се однесуваат на коронавирусот во делот на замрзнување на цените, апелираа надлежните. Инспекциите се на терен, а казните изнесуваат...
МАКЕДОНИЈА

Задолжително: Сите маркети, аптеки и објекти кои даваат поштенски услуги да обезбедат редарска служба

Сите маркети, аптеки, банки и објекти кои даваат поштенски услуги, задолжително треба да обезбедат редарска служба при влез и во внатрешноста во овие објекти, со...
ЕКОНОМИЈА

Казни за трговците кои ќе ги качат цените на основните производи

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе одржи работен состанок со сопствениците на најголемите супермаркети во земјата. На состанокот ќе се дискутира за мерките за...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Граѓаните ги празнат рафтовите во маркетите

Александар Тодески
По појавата на првата пациентка заразена од Ковид-19, односно коронавирус, граѓаните почнаа да ги празнат маркетите. И покрај смирувачките тонови од власта дека нема простор...